Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Rodzaje biustonoszy – jak dobrać usztywnienie

Rodzaje biustonoszy - jak dobrać usztywnienie
Porady

Każdego roku stajemy przed wyzwaniem zakupu i doboru idealnego biustonoszu. Sprawa nie jest łatwa, bo tyle ile kobiecych piersi tyle powinno być odmian staników. Jak więc wybrać idealny model ze wszystkich oferowanych nam na rynku? Jak nie dać się zwieść trikom marketingowym i uniwersalnym modelom, które nie pasują nikomu? I w końcu, jakiego biustonosza szukać w zależności od potrzeb? Kontynuując redakcyjny cykl "Biustonosz bez tajemnic" odkrywamy kolejne sekrety i informacje o tym skomplikowanym wyborze. W drugiej części zajmiemy się rodzajem usztywnień i budową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł o dopasowaniu kroju biustonosza do swojej sylwetki. 

Biustonosz bezszwowy – T-shirt bra

Stanik tego typu jest modelowany termicznie tak, by uzyskać krągły kształt miseczki bez łączenia materiału. Brak szwów sprawia, biustonosz perfekcyjnie sprawdza się pod przylegającymi ubraniami. Cienkie koszule i delikatne, opływające ciało sukienki stworzą z tym modelem komplet idealny. Taka budowa sprzyja użyciu usztywnienia tak, by ukryć wrażliwe i mogące się odznaczać brodawki. Na rynku znajdziesz też biustonosze bezszwowe, które będą posiadać tylko cienko modelowaną warstwę materiału bez wzmocnienia. Staniki modelowane termicznie dedykowane są zarówno jako uniwersalna baza pod codzienne ubrania jak i wyjątkowy model na większe wyjścia, które nie uznają kompromisów. Ten typ biustonosza w kolorze cielistym pozostanie niewidoczny pod ubraniem i nie będzie odcinał się pod białymi eleganckimi koszulami. Wybierz idealny krój biustonosza bezszwowego i ciesz się wygodą i nieskazitelnym dopasowaniem do kształtu Swoich piersi.

Biustonosz usztywniany – padded

Biustonosz usztywniany najczęściej kojarzy nam się z biustonoszem powiększającym piersi. Nic bardziej mylnego! Usztywniana konstrukcja miseczki ma na celu wymodelować kształt naszych piersi i osłonić brodawki tak, by pozostały niewidoczne pod ubraniem. Biustonosze wyściełane materiałem usztywniającym mogą, ale nie muszą mieć wkładek powiększających biust. Najczęściej materiał usztywniający to cienka pianka lub miękka gąbka. Taki typ usztywnienia stanika dedykowany jest dla kobiet o średnim rozmiarze i wadze biustu. Nadaje on krągły kształt piersiom, ale nie ma on właściwości by utrzymać idealną krzywiznę przy większym ciężarze biustu.

Biustonosz półusztywniany – semi-soft

Półusztywniona budowa stanika sprawia, że całość wydaje się lżejsza i bardziej sensualna dzięki nieusztywnionej górnej części miseczki. Połączenie usztywnienia w dolnej części miseczki i braku w górnej sprawia, że nasze piersi są idealnie zebrane i podtrzymane bez nadmiernego ucisku i zakrywania skóry. Baza biustonosza wykonana jest najczęściej z gąbeczki lub pianki, które idealnie modelują biust i utrzymują go w ryzach. Górna część stanika może być wykończona tiulem, siateczką lub sensualną koronką. Jeśli szukasz idealnego połączenia biustonosza na codzień, który sprawi że poczujesz się pewnie w trakcie wieczornych przyjemności to model idealny dla Ciebie.

Biustonosz miękki – non-padded

Nieusztywniane staniki charakteryzuje miękka konstrukcja niewywierająca ucisku. Wbrew powszechnym przekonaniom ten typ biustonosza nadaje się również dla Pań z większym biustem. Dobrze skrojony model będzie idealnie zbierał i utrzymywał biust mimo braku usztywnienia. Biustonosze miękkie mogą być wykonane ze zmysłowych koronek, haftów lub całkowicie gładkie. Brak dodatkowej wyściółki zapewnia minimalną grubość materiału na piersiach. Całość wygląda zmysłowo i elegancko niezależnie od rozmiaru biustu. Biustonosze nieusztywniane mogą występować zarówno w wersji z fiszbinami jak i saute.

Biustonosz push-up

Powiększający model biustonosza zyskał popularność na całym świecie. Nie jest to nic zaskakującego biorąc pod uwagę, że rozmiar biustu to jeden z największych kompleksów kobiet na świecie. Modele push-up są wykonane z różnorodnych tworzyw. Najpopularniejsze to połączenie z usztywnieniem z gąbki, pianki, żelu silikonowego lub powietrza. Głównym celem jest powiększenie naszego biustu poprzez nadanie mu dodatkowej objętości. Na rynku dostępne są różne kroje biustonoszy z usztywnieniem push-up. Coraz popularniejsze są również biustonosze double push-up, których wkładka jest jeszcze większa lub każda miseczka posiada dwie odseparowane wkładki. Biustonosze push-up generują stały ucisk na piersi i zapewniają im mocne podtrzymanie, zebranie i uniesienie oraz najważniejsze – powiększenie.

Biustonosz na fiszbinach – underwired

Klasyczne biustonosze są idealne szczególnie przy wsparciu większego biustu. Mostowa konstrukcja sprawia, że biust jest podtrzymany, a ramiona i plecy odciążone. Niezbędne jest dokładne dobranie odpowiedniej wielkości miseczek tak, by biust spoczywał swobodnie bez nadmiernego ucisku lub niekontrolowanego przemieszczania. Fiszbiny zrobione są – w zależności od modelu – z metalu lub plastiku. Syntetyczne półksiężyce stanowią podstawę dolnej części miseczek i są wszyte w obrys pod biustem. Jest więc to dobre rozwiązanie dla kobiet o większym biuście i tych, które przez wagę piersi mają problemy z postawą i kręgosłupem. Warto znaleźć model z grubszymi, regulowanymi ramiączkami tak, by maksymalnie odciążyć plecy.

Biustonosz bez fiszbin – non – wired

Rodzaj biustonoszy bez dodatkowych wzmocnień. Tego typu budowa dedykowana jest kobietom w końcowej fazie ciąży i w trakcie laktacji oraz Panią po mastektomii, które nie mogą nosić fiszbin. Wiele kobiet preferuje miękkie biustonosze bez fiszbin ze względu na dyskomfort w trakcie noszenia usztywnianych. Warto jednak dobrać odpowiedni rozmiar miseczki i spróbować klasycznego biustonosza o wzmacnianej budowie. Model bez fiszbin nie jest w stanie zapewnić dużego podtrzymania piersi ani ich rozdzielnia więc najczęściej jest dodatkowo zabudowany od góry tak, by zapewnić największy możliwy komfort użytkowania. Wybierz więc idealny model dopasowany do swoich najskrytszych potrzeb i ciesz się zdrowym i pięknym biustem!