Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

DEN – co warto wiedzieć o grubości rajstop?

DEN - co warto wiedzieć o grubości rajstop?
Lifestyle

Trudno wyobrazić sobie garderobę współczesnej kobiety bez rajstop. Ta pozornie niewielka część garderoby w dużej mierze odpowiada za całokształt stylizacji i przekłada się na końcowy efekt wizualny. Podczas kompletowania codziennych zestawień dużą wagę przykładamy do jakości i wyglądu naszych ubrań. Często bez zastanowienia sięgamy po ulubione modele rajstop, zapominając o tym, że rajstopy różnią się właściwościami.

Warto zatem poświęcić dłuższą chwilę i przyjrzeć się z bliska ich właściwościom, by lepiej zrozumieć w czym tkwi sekret nienagannego wyglądu i elegancji. Jak wybrać rajstopy, które spełnią nasze oczekiwania i będą idealnie pasowały do okazji? Czy oznaczenia na opakowaniach rajstop są dla nas całkowicie czytelne? Dziś postaramy się objaśnić, co kryje się pod skrótem DEN.

Jak rozumieć skrót DEN?

Według powszechnej definicji DEN (denier) jest to jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych używanych min. do produkcji rajstop i pończoch. Jeden denier to 9000-metrowe włókno o wadze 1 grama. Aby dokładniej zobrazować to pojęcie posłużymy się prostym przykładem. Kiedy zależy nam na półtransparentnych rajstopach nasz wybór często pada na model 40 DEN, wówczas 9000-metrowe włókno, z którego zostały stworzone rajstopy, osiąga wagę 40 gramów.

Jak parametry grubości rajstop wpływają na ich zastosowanie i użyteczność?

Grubość den rajstop

6-12 DEN – rajstopy ultra cienkie 

Największą transparentność mają rajstopy o grubości 6-12 DEN. Modele tych ultra cienkich rajstop są niemal niewidoczne na nodze i są zazwyczaj pozbawione wzmocnień w części palcowej i majteczkowej. Delikatna powłoczka rajstop przypominająca delikatną mgiełkę tworzy eleganckie uzupełnienie stylizacji. Rajstopy Enna 8 DEN sprawdzą się jako element stroju formalnego oraz podczas letnich wieczornych przyjęć w zestawieniu ze zwiewnymi sukienkami i sandałkami.

15-40 DEN – eleganckie grubości rajstop

Rajstopy o grubościach od 15 do 40 DEN są najchętniej wybieranymi modelami wśród kobiet. Obie grubości wpływają na ich elegancki wygląd, znajdujący zastosowanie w wielu stylizacjach i podczas wielu okazji. Rajstopy 15-20 DEN charakteryzują się delikatnym, subtelnie osłaniającym nogi splotem. Poza tym odznaczają się większą wytrzymałością na rozerwanie, nie elektryzują się, dopasowują do kształtu nóg i nadają im szyku. Gdy zależy nam na zachowaniu elegancji podczas jesiennych chłodów, warto wybrać nieco bardziej kryjące rajstopy Dalida 40 DEN, które dopasują się do większości naszych modowych kompozycji.

60-300 DEN – ciepło i wygoda 

Wiele kobiet w czasie zimy rezygnuje z rajstop na rzecz legginsów i spodni. Uczucie chłodu i braku komfortu niejednokrotnie zniechęca nas do pokazania nóg w towarzystwie ulubionej sukienki lub spódnicy. Nie musimy już szukać kolejnych alternatyw, gdyż wiele modeli rajstop jest dostępnych w grubościach dostosowanych do najbardziej srogich warunków panujących za oknem. Rajstopy o grubościach 60-300 DEN dzięki swoim właściwościom kryjącym są doskonałym uzupełnieniem zimowej garderoby i znajdują zastosowanie w nieformalnych codziennych stylizacjach. Miękkie rajstopy wykonane z wysokogatunkowej bawełny z dodatkiem kaszmiru tworzą ciepły duet z wełnianymi płaszczami, kozakami, tweedowymi spódnicami i dzianinowymi sukienkami. Ciepłe rajstopy, wbrew powszechnej opinii, mogą być również dewizą elegancji. Modele rajstop wykonane w innowacyjnej technologii 3D zapewniają doskonały wygląd naszych nóg, a szlachetne włókna rajstop Florence zapewniają uczucie miękkości, zachowują dużą elastyczność i wyjątkowo przylegają do nóg. Eleganckie rajstopy o grubościach 50-120 DEN to klasyczny must-have podczas zimowych dni.