Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Figura a spodnie – jak dopasować spodnie damskie do rodzaju sylwetki?

Figura a spodnie – jak dopasować spodnie damskie do rodzaju sylwetki?
Porady

Spodnie z wysokim czy niskim stanem? Klasyczne cygaretki czy oryginalne kuloty? Możliwości jest wiele, jednak warto uzależnić wybór spodni od swojej figury. Dzięki temu, proporcje sylwetki zostaną wyrównane, wszystkie jej atuty będą podkreślone, a ewentualne niedoskonałości zatuszowane. Jak zagwarantować sobie perfekcyjny look? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, dopasowując spodnie damskie do figury!

Spodnie dla „gruszki”

Kobiety o figurze gruszki charakteryzują się szerokimi biodrami i masywnymi nogami, szczególnie na wysokości ud. Jednocześnie mają wąskie ramiona i niewielki biust. Aby taka sylwetka zyskała odpowiednie proporcje, konieczne jest znalezienie złotego środka przy wyborze spodni – nie mogą być ani za szerokie, ani zbyt obcisłe. Zdecydowanie skreślić należy rurki i skinny, które wyeksponują szerokie biodra i tęgie nogi. Jakie więc spodnie damskie będą idealne? Kobiety „gruszki” powinny sięgać przede wszystkim po spodnie z wysokim stanem lub normalnym, które ukryją większy brzuszek i zaznaczą talię. Proporcje wyrównają również spodnie typu bootcut, czyli z nogawką rozszerzaną u samego dołu. Spodnie kuloty, choć z szerokimi nogawkami, dodadzą lekkości sylwetce i odwrócą uwagę od newralgicznych punktów „gruszki” – bioder i ud. Dobrym wyborem będą też spodnie cygaretki w kant i z prostymi nogawkami, które optycznie wysmuklą nogi. 

Spodnie dla „jabłka”

Sylwetka typu „jabłko” odznacza się pełnymi kształtami – większym brzuszkiem, dużym biustem, szerszymi biodrami i ramionami, a przy tym krótką i wąską talią. Atutem kobiet o figurze „jabłka” są najczęściej zgrabne, szczupłe nogi. Zadaniem spodni jest więc wydłużenie i zaznaczenie talii oraz podkreślenie nóg. W pierwszym przypadku sprawdzą się spodnie z wysokim stanem, które ukryją wystający brzuszek i uwidocznią wcięcie w talii. Natomiast dla wyeksponowania największego atutu tej sylwetki – zgrabnych nóg – przydadzą się obcisłe rurki i skinny. Można też wybrać spodnie cygaretki oraz o długości 7/8, najlepiej z wysokim stanem. 

Spodnie dla „klepsydry”

„Klepsydra” to jeden z najbardziej pożądanych typów sylwetki. Dlaczego? Charakteryzuje się kobiecymi kształtami – szerszymi biodrami i większym biustem, przy jednocześnie wąskiej talii. Często też kobiety o takiej figurze mają długie i zgrabne nogi. Nie dziwi więc fakt, że większość fasonów spodni pasuje „klepsydrą”. Rurki i skinny podkreślą i tak smukłe nogi. Proste i rozszerzane nogawki – zarówno dzwony, jak i spodnie typu bootcut – nie zaburzą proporcji, podobnie jak cygaretki i te o długości 7/8. Jeśli oprócz idealnej figury zaletą jest także wysoki wzrost, do krótszych spodni można zakładać nawet płaskie buty, nie martwiąc się o zły wygląd. Odpowiednie będą też spodnie kuloty i palazzo – zwiewne, przypominające spódnico-spodnie, sięgające do połowy łydki w przypadku kulotów i długie do samej ziemi palazzo. Ważne, żeby spodnie damskie eksponowały wąską talię, kobiece biodra i zgrabne nogi. To, czego powinny unikać kobiety „klepsydry” to spodnie z niskim stanem, które optycznie bardzo skracają nogi. 

Spodnie dla „trójkąta”

„Odwrócony trójkąt”, bo tak brzmi pełna nazwa tego typu sylwetki, charakteryzuje się dużą dysproporcją pomiędzy szeroką górą a wąskim dołem. Duży biust, szerokie ramiona, wąskie biodra i długie, szczupłe nogi to najczęstsze cechy kobiet o takiej sylwetce. To typowa figura modelki. Z jednej strony, „klepsydry” dobrze prezentują się w większości fasonów spodni, z drugiej potrzebują wyrównać proporcje. Spodnie z rozszerzanymi nogawkami oraz bootcat to zdecydowanie dobry wybór, ponieważ doda objętości dolnym partiom ciała. Podobny efekt uda się osiągnąć, nosząc boyfriendy, spodnie kuloty i palazzo. Natomiast zgrabne nogi podkreślą rurki, skinny i cygaretki.

View this post on Instagram

Peony pick-me-up 🌸

A post shared by Cindy Crawford (@cindycrawford) on

Spodnie dla „kolumny”

„Kolumna” jest pozbawiona wyraźnych wcięć i szerszych punktów. Ramiona i biodra są niemal w tej samej prostej linii, podobnie jak talia. Zdecydowanym atutem tej figury są smukłe nogi. To kolejny, zaraz po „trójkącie”, typ sylwetki charakterystyczny dla modelek. W tym przypadku przyda się dodanie objętości biodrom, np. poprzez noszenie boyfriendów. Dobrym wyborem będą też spodnie z rozszerzanymi nogawkami, zarówno klasyczne dzwony, jak i bootcut

View this post on Instagram

She’s a Virgo #TommyxZendaya

A post shared by Zendaya (@zendaya) on

Spodnie damskie a figura – o tym pamiętaj!

Przy dobieraniu spodni do figury, ważny jest nie tylko ich fason, ale i pewne detale. Warto wiedzieć, na co jeszcze zwracać uwagę:

  • jeśli masz wąskie biodra i małą pupę, unikaj dużych prostokątnych kieszeni z tyłu, które optycznie spłaszczają pośladki, i analogicznie – zrezygnuj ze spodni z malutkimi kieszonkami, jeśli masz większą pupę, aby uniknąć wrażenia dysproporcji,
  • ciemne kolory optycznie wyszczuplają, a jasne – dodają ciała,
  • za długie nogawki, które marszczą się, nie tylko wyglądają niechlujnie, ale też optycznie skracają i dodają objętości, a więc są nieodpowiednie szczególnie dla niskich kobiet w rozmiarze plus size,
  • jeśli masz masywne uda, szerokie biodra i dużą pupę, unikaj spodni, które mają dziury i przetarcia w tych newralgicznych miejscach, ponieważ przyciągają do nich wzrok,
  • w przypadku dużego, wystającego brzuszka unikaj spodni, które mają przyciągające wzrok zapięcie z przodu na guziki i wybieraj modele z zamkiem błyskawicznym albo zapięciem z boku, na biodrze.

Pamiętając o tych zasadach i znając swój typ figury, z łatwością uda Ci się znaleźć idealne dla siebie spodnie damskie. Takie, które nie tylko zakryją pewne niedoskonałości, ale też wyeksponują atuty sylwetki, a nawet pomogą Ci osiągnąć efekt WOW, np. optycznie wydłużając nogi czy zaznaczając niewidoczną dotychczas talię. Na szczęście masz w czym wybierać! Ilość fasonów spodni może przyprawić o zawrót głowy!