Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Jak dbać o rajstopy?

Jak dbać o rajstopy?
Porady

Dla wielu kobiet rajstopy to nieodłączny element garderoby, który obecny jest w ich życiu na co dzień. Inwestując w produkty wysokiej jakości jednocześnie pragniemy, by służyły nam jak najdłużej i zmysłowo ozdabiały nasze nogi. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rajstop tak, byśmy mogły cieszyć się nimi przez długi czas?

Jak zakładać rajstopy?

Wydawać by się mogło, że zakładanie rajstop nie jest niczym skomplikowanym i nie powinno sprawiać jakichkolwiek trudności. Podczas tej czynności warto pamiętać o kilku wskazówkach. Zanim zaczniemy zakładać rajstopy, upewnijmy się, że nasza biżuteria nie przyczyni się do ich naruszenia. Aby wyeliminować tą możliwość, zdejmijmy na ten czas pierścionki i bransoletki. Uwagę należy zwrócić również na paznokcie – powinny być prawidłowo opiłowane a same skórki przycięte. Jeżeli nasze dłonie z natury są suche, warto zakładać rajstopy w delikatnych rękawiczkach ze śliskiego materiału lub tzw. jednorazowe, z nitrylu, dostępne w każdej drogerii. Kolejna delikatna sprawa to odrastające włoski na nogach. Przy cienkich rajstopach warto wcześniej wykonać ich depilację. Dopiero teraz możemy przystąpić do nakładania rajstop. Rajstopy zwijamy aż do części palcowej i ostrożnie nakładamy na palce, równo rozmieszczamy na pięcie i kolejno powoli rozprowadzamy je na całych nogach.

Jak prawidłowo prać rajstopy?

Pod wieloma względami pragniemy, by zakupione przez nas rajstopy służyły nam jak najdłużej. Na wstępie warto nadmienić, że pranie rajstop powinno nastąpić po każdorazowym ich założeniu. Czynność ta powinna być wykonywana ręcznie – żaden program pralki nie zapewni takiej delikatności jak nasze dłonie. Przed przystąpieniem do prania zdejmij zatem wszelkie elementy biżuterii, które mogą je utrudniać. Kolejnym ważnym etapem prania rajstop jest odwrócenie ich na lewą stronę. Pranie powinno odbywać się w letniej wodzie z użyciem delikatnych detergentów, nie zawierających silikonu. Posiada on właściwości osłabiające włókna lycry (elastanu), które pod jego wpływem mają tendencje do pękania przez co rajstopy tracą elastyczność. Ponad to, gorący strumień może osłabić włókna rajstop.

Piorąc rajstopy w należy pamiętać, by stosować bardzo niewielką ilość płynu do prania. Wskazane jest, by był przeznaczony do delikatnych tkanin wówczas nie osłabi on włókien rajstop, a nadmierna ilość piany łatwo zostanie wypłukana z produktu. Przed przystąpieniem do właściwego prania warto pozostawić rajstopy do chwilowego namoczenia. Potem możemy je delikatnie wygniatać, szczególną uwagę zwracając na część majteczkową i palcową. Wyprane rajstopy formujemy w swobodną kulkę i obiema rękami odciskamy z nich nadmiar wody. Nigdy nie wirujemy rajstop i nie skręcamy ich – wówczas może dojść do mikrouszkodzeń naruszających strukturę rajstop. Rajstopy suszymy rozłożone bądź rozwieszone na suszarce. Podczas suszenia unikamy bezpośredniej ekspozycji na słońcu oraz miejsc w pobliżu dużego źródła ciepła. Pamiętajmy, że rajstopy to produkt, który nie lubi nadmiaru ciepła i potrzebuje szczególnego traktowania. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi jak najdłużej.

Jak przechowywać rajstopy?

Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się nad tym, jak odpowiednie przechowywanie rajstop może wpłynąć na ich trwałość i wygląd? Czy tuż po założeniu albo po praniu mimochodem zwijacie swoją ulubioną parę i bezwładnie wrzucacie na dno szuflady? Jeśli tak, to nadszedł czas, by to zmienić! Rajstopy mogą być przechowywane zarówno w szufladach jak i w pudełkach, ale zawsze warto zadbać o to, by podłoże na którym będą leżały było gładkie, pozbawione drzazg i wystających elementów. Do tak przygotowanego pojemnika układamy wcześniej złożone rajstopy. A jak zrobić to w prawidłowy sposób? Rajstopy układamy na płaskiej powierzchni, łączymy ze sobą części palcowe oraz składamy na pół część majteczkową, a następnie zwijamy w rulon lub składamy nogawki rajstop na trzy części. W utrzymaniu porządku podczas segregacji rajstop mogą posłużyć nam przystosowane do tego separatory dostępne w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

ciepłe kobiece rajstopy na jesień od gatta