Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Jak dbać o ubrania? Praktyczne wskazówki

Jak dbać o ubrania? Praktyczne wskazówki
Porady

Odpowiednio dbając o ubrania, można cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długi czas. Pranie, suszenie, prasowanie, przechowywanie – każdy zna ogólne zasady, ale czy są one na tyle uniwersalne, aby stosować je do wszystkiego? Każdy rodzaj odzieży wymaga indywidualnego traktowania. Podpowiadamy więc jak dbać o ubrania. 

Ogólne zasady jak dbać o ubrania

Zanim zajmiemy się zasadami pielęgnacji poszczególnych elementów garderoby, warto ustalić, jakie są ogólne zasady dbania o ubrania. Ważne jest:

  • pranie i prasowanie odzieży zgodnie z informacjami na metce,
  • pranie delikatnych ubrań, takich jak bielizna czy rajstopy, ręcznie,
  • pranie wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne – zbyt częste czyszczenie odzieży negatywnie wpływa na jej stan,
  • używanie golarki do zmechaconych ubrań,
  • umieszczanie woreczków lub mydełek zapachowych w miejscach do przechowywania,
  • używanie odstraszaczy na mole, np. w postaci woreczków o zapachu lawendy,
  • przechowywanie w odpowiednim miejscu,
  • unikanie zbyt ciasnego przechowywania ubrań,
  • utrzymywanie porządku w garderobie.

Każda z tych reguł wymaga rozwinięcia pod kątem poszczególnych rodzajów odzieży. Stosując się do nich, uda się zachować piękny wygląd ulubionych ubrań. 

Odzież

Pranie, suszenie, prasowanie, przechowywanie – każda z tych czynności wymaga odpowiedniego postępowania, aby odzież przez długi czas zachowała piękny wygląd. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady.

Pranie odzieży

Przed praniem odzieży, koniecznie należy ją posegregować z podziałem na kolory, ale też rodzaj tkanin. Niby to oczywiste, a jednak często o tym zapominamy albo z niedbalstwa wrzucamy wszystko razem do pralki. Jeśli chcemy uniknąć zniszczenia ulubionej satynowej koszulki, nie pierzmy jej razem z jeansami. Podobnie, chcąc zachować biel ubrań, nie mieszajmy ich z kolorowymi. Dobrze jest używać specjalnych chusteczek, które chronią przed farbowaniem. Przydadzą się, gdy pierzesz np. bluzkę w biało-granatowe paski. Warto też pamiętać, że im wyższa temperatura wody, tym ubrania szybciej mogą ulec zniszczeniu. Jeśli więc nie ma takiej potrzeby, nie pierz w gorącej wodzie. Ogromne znaczenia mają symbole na metkach. Często producent odzieży zaleca maksymalną temperaturę 30 stopni Celsjusza. Czytanie metek przed praniem i prasowaniem to podstawa. 

Suszenie odzieży

Ważny jest także sposób suszenia. Jak dbać o ubrania w tym przypadku? Pamiętaj, aby ciężkie i wełniane ubrania suszyć na płasko, np. rozłożone na grubym ręczniku lub kocu. W ten sposób nie odkształcą się i nie rozciągną pod wpływem własnego ciężaru. Koszule dobrze jest suszyć na wieszaku, a pozostałe ubrania spinać klamerkami na suszarce, ale w miejscach szwów, aby nie pozostały ślady po spinaczach. Jeśli w ciepłe dni suszysz ubrania na dworze, wybieraj zacienione miejsca. W przeciwnym razie kolorowe i ciemne ubrania wywijaj na lewą stronę. To zapobiegnie utracie kolorów pod wpływem słońca. A czy wiesz, że odpowiedni sposób suszenia może pomóc Ci zaoszczędzić czas na żmudne prasowanie? Wystarczy, że mokre ubrania, tuż po wyjęciu ich z pralki, dobrze strzepniesz, złożysz na płasko i ułożysz np. w koszu na pranie. Pozwól im tak poleżeć 15 minut. Dopiero po tym czasie rozwieś je na suszarce. Będziesz miło zaskoczona, gdy, zdejmując suche ubrania, zauważysz, że większość z nich nie będzie wymagała prasowania.

Przechowywanie odzieży

Ogromne znaczenie dla utrzymania ubrań w jak najlepszym stanie jest sposób ich przechowywania. Każdy z elementów garderoby musi mieć odpowiednie dla siebie miejsce. Eleganckie ubrania oraz sezonowe, np. kaszmirowy płaszcz, dobrze jest trzymać w specjalnych pokrowcach, które chronią przed kurzem. Grube swetry lepiej trzymać złożone na półce, ponieważ na wieszakach, pod wpływem własnego ciężaru, mogą się „rozciągać” i nieestetycznie odkształcić na ramionach. Ten ostatni problem może dotyczyć wszystkich rodzajów ubrań. Aby temu zapobiegać, wystarczy używać tylko wyprofilowanych wieszaków, z lekko zaokrąglonymi brzegami. Ważne jest też, aby wieszać na nich po jednym ubraniu. 

Bielizna i rajstopy 

Bielizna i rajstopy są wyjątkowo delikatne, dlatego wymagają równie wyjątkowego traktowania. W ich przypadku właściwa pielęgnacja nabiera szczególnego znaczenia.

Pranie i suszenie bielizny i rajstop 

Najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne w letniej wodzie (maksymalnie 30 stopni Celsjusza) z użyciem detergentów w płynie oraz suszenie na płasko. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, koniecznie umieść bieliznę i rajstopy w specjalnym, ochronnym woreczku do prania. W ten sposób można czyścić np. grubsze, zimowe rajstopy. Jednak całkowicie zrezygnuj z mechanicznego suszenia, a wiruj wyłącznie na niskich obrotach pralki (maksymalnie 600 obrotów na minutę). 

Przechowywanie bielizny

Przechowywanie bielizny również ma ogromne znaczenie dla jej trwałości i wyglądu. Do tego celu przydadzą się specjalne pojemniki, np. w formie pudełek lub koszyczków, które pozwolą zachować porządek. Panie często popełniają ten sam błąd przy przechowywaniu biustonoszy – składają je na pół i wywijają jedną miseczkę na lewą stronę. W rzeczywistości można tak robić wyłącznie z miękkimi modelami, bez fiszbin i usztywnionych miseczek. Najlepszą formą przechowywania jest układanie biustonoszy na płasko (ze spiętymi haftkami), jeden na drugim albo tak, żeby jedynie opierały się o siebie. Takie rozwiązanie nie tylko jest estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla delikatnej bielizny. Warto też posegregować zawartość bieliźniarki pod kątem przeznaczenia bielizny – np. oddzielnie trzymać tę, na specjalne okazje i na co dzień. W oddzielnym koszyczku można ułożyć bieliznę modelującą. Możliwości jest wiele. Warto zrobić porządek zgodnie z własnymi preferencjami.

Przechowywanie rajstop

Rajstopy również powinny mieć wyodrębnione miejsce do przechowywania. Pamiętaj, że po wyjęciu ich z fabrycznego opakowania, nigdy już nie uda się ich złożyć dokładnie w ten sam sposób. Nie oznacza to jednak, że można je trzymać byle jak. Rajstopy najlepiej jest złożyć na pół i zwinąć w rulonik, zaczynając od strony stóp. Tak samo należy postępować z pończochami i podkolanówkami. Warto oddzielnie przechowywać rajstopy letnie i zimowe. Dodatkowo można je podzielić ze względu na ich wygląd i przeznaczyć odrębne miejsca na rajstopy: klasyczne cieliste, czarne, wzorzyste, kolorowe czy funkcyjne.