Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Jak nadajemy rajstopom kolor? Tajemnice farbiarni

Jak nadajemy rajstopom kolor? Tajemnice farbiarni
Nowości

Czy kiedykolwiek liczyłaś, ile kolorów rajstop jest w Twojej szafie? Nawet, jeśli jesteś fanką wyłącznie jednego koloru, to musisz wiedzieć, że ma on kilka odcieni. Dzięki szerokiej palecie barw można tworzyć perfekcyjne stylizacje, nie martwiąc się o kolorystyczne niedopasowanie poszczególnych elementów stroju. Jesteś ciekawa, jak nadajemy kolor rajstopom? Kolejny już artykuł z cyklu #ekspercigatta odkryje przed nami tajemnice farbowania rajstop, o czym opowie kolorysta Gatty – Łukasz Sokół. 

Z pokazów mody do laboratorium – pomysł na kolor rajstop

Każde działanie poprzedza pomysł. Nie inaczej jest w przypadku wprowadzania nowego koloru w branży pończoszniczej. Zanim rozpocznie się praca w farbiarni, trzeba wybrać konkretny kolor. Skąd wiadomo, który odcień tym razem zachwyci kobiety i przekona je do sięgnięcia po rajstopy w danym kolorze? Inspiracje czerpane są z corocznych pokazów mody, które wprowadzają nowe trendy na dany sezon. Kolorysta Gatty wyjaśnia, jak wygląda pierwszy etap jego pracy:

– Gdy zgłasza się do nas osoba z wybranym kolorem, nasz zespół przystępuje do opracowania recepty na rajstopę w danym kolorze. W tym momencie zaczyna się praca w laboratorium. Wybieramy z pantonu lub elektronicznej bazy kolorów odcień najbardziej zbliżony do pożądanego koloru i tworzymy nową receptę, ewentualnie szukamy w posiadanym archiwum wcześniej wykonanych prób czegoś, co jest bardzo blisko, a następnie modyfikujemy receptę. 

Podczas licznych testów przeprowadzanych w laboratorium, metodą prób i błędów, dochodzi się do ostatecznego koloru. Czasem udaje się go osiągnąć już przy pierwszej próbie, ale zdarza się, że potrzeba ich kilka, a nawet kilkanaście. Dopiero mając receptę, można rozpocząć proces koloryzacji rajstop.

Kolor kolorowi nierówny, czyli co powinien wiedzieć kolorysta

O ile prawie nikt nie ma problemu z odróżnieniem koloru zielonego od czerwonego, o tyle rozpoznanie poszczególnych odcieni jednej barwy może być już kłopotliwe. Szczególnie, że jeden kolor może mieć nawet kilkanaście odcieni. Tą wyjątkową umiejętność posiadają technolodzy koloryści. W ich pracy nie może być mowy o pomyłce związanej ze źle dobranym barwnikiem. Aby temu zapobiegać, specjaliści przechodzą regularne testy na rozróżnianie kolorów. Każdy test składa się z 4 części, aby go zaliczyć, można popełnić maksymalnie jeden błąd w danej części. W ten sposób sprawdzana jest wrażliwość oka na rozpoznawanie kolorów, ponieważ niuanse kolorystyczne mają ogromne znaczenie przy tworzeniu receptur.

Aktualnie Gatta posiada ok. tysiąca recept, z czego co roku w kolekcji jest ok. 40 kolorów.

 

Proces koloryzacji rajstop

Proces farbowania rajstop jest złożony i czasochłonny – trwa od 6 do nawet 24 godzin, w zależności od rodzaju rajstop. Inaczej barwione są rajstopy cienkie, inaczej grube, a jeszcze inaczej te dziane z kilku mieszanek przędz, w których każdy rodzaj przędzy selektywnie barwiony jest w osobnym etapie. Dłużej farbowane są też rajstopy w ciemnych kolorach. W tym przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności, takich jak np. utrwalanie czy dodatkowe pranie. 

Sam proces koloryzacji odbywa się według ściśle określonej recepty, przygotowanej w laboratorium, i podzielony jest na kilka etapów:

– Pierwszym krokiem jest pranie wstępne. W drugim kroku następuje proces przygotowania tzw. zajścia, czyli przygotowanie chemii i barwników (wszystko wg określonej receptury). Trzecim krokiem jest dodanie ich do specjalnej maszyny barwiącej, po czym rozpoczyna się barwienie. Następnym krokiem jest pranie po barwieniu, płukanie, a na końcu rajstopa jest zmiękczana. Czasem, w przypadku ciemnych kolorów, dodatkowo konieczne jest utrwalanie. – wyjaśnia Łukasz

Farbowanie odbywa się na dwa sposoby, w zależności od rodzaju maszyny. W barwiarce szafowej rajstopy leżą swobodnie, nie przemieszczając się w żaden sposób, a woda z barwnikiem krąży wewnątrz i przenika przez wszystkie rajstopy. Zasada działania drugiej maszyny przypomina tradycyjną pralkę, w której rajstopy wirują, zanurzone w barwniku. Aby barwienie odbyło się bez zakłóceń, w maszynach muszą panować odpowiednie warunki. Dopiero pod wpływem określonej temperatury, pH, barwniki wiążą się z przędzą. W połączeniu z odpowiednio długim czasem przebywania rajstop w kąpieli barwiącej, możliwe jest zafarbowanie ich na pożądany kolor.

Barwienie rajstop – to warto wiedzieć

W przypadku noszenia ubrań w ciemnym czy też bardzo intensywnym kolorze, często borykamy się z ich płowieniem. Pod wpływem światła barwa traci swoją intensywność, staje się wyblakła. W przypadku rajstop Gatta nie trzeba się o to martwić, ponieważ, jak wyjaśnia nasz ekspert:

– Ciemne i intensywne kolory rajstop Gatta są dodatkowo poddawane procesowi utrwalania. Jeśli rajstopy są prane w odpowiednich warunkach zalecanych przez producenta i suszone w domu, a nie na słońcu, to nie powinno się z nimi nic dziać.

A co ze szkodliwością barwników? Może się wydawać, że skoro są to substancje chemiczne, mogą w pewnym stopniu zagrażać zdrowiu. Nic bardziej mylnego! Gatta, do farbowania rajstop, używa barwników syntetycznych, które rozpuszczają się w wodzie i nie mają szkodliwego wpływu ani na zdrowie człowieka, ani na środowisko. 

Praca na farbiarni nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie. Pracownicy, zgodnie z zasadami BHP, są zabezpieczeni – posiadają rękawice, okulary oraz maseczki ochronne. 

 

Co więcej, spełniane są wszystkie wymagane normy odprowadzanych ścieków, powstałych w procesie barwienia, a cała chemia używana w farbiarni posiada certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo ich stosowania. 

Nadawanie rajstopom koloru to długa droga, wymagająca wiele cierpliwości, wyjątkowej wiedzy i umiejętności. Praca technologów kolorystów musi być wspierana zaawansowaną technologią. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów pozwoli osiągnąć zamierzony efekt w postaci idealnego koloru rajstop.