Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu? Odpowiadamy

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu? Odpowiadamy
Porady

Duży biust – duży problem? Nie dla nas! Duże piersi to niewątpliwie atut, jednak ich posiadaczki często uznają go za spory problem. Najczęściej dzieje się tak za sprawą źle dobranego biustonosza, który nie odciąża sylwetki, źle eksponuje biust lub boleśnie wcina się w ciało. Obfite piersi zasługują na najlepszej jakości bieliznę. Liczą się szczegóły dopracowane z wyjątkową uwagą, szczególnie gdy biustonosz musi podtrzymać nie lada ciężar. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak dobrać biustonosz do dużego biustu. 

Biustonosz odkryciem XX wieku

Wiesz, że biustonosz uważa się za jedno z największych odkryć XX wieku? Początkowo miał jedynie zakrywać piersi i nie przywiązywano zbytniej wagi do jego najważniejszej funkcji. Od razu nasuwa się pytanie: „najważniejszej, czyli jakiej?”. Jak sama nazwa wskazuje, biustonosz ma „nosić” nasze piersi. Szczególnie posiadaczki dużego biustu zgodzą się z tym oczywistym stwierdzeniem.

Pierwsze próby zapanowania nad kobiecym biustem pojawiły się już w drugiej połowie XIX wieku i były one podyktowane stanem zdrowia kobiet noszących na co dzień ciasne gorsety. Wszystko zaczęło się w Anglii, gdzie Stowarzyszenie na Rzecz Uproszczenia Damskiego Stroju, powołane do życia przez grupę lekarzy, zorganizowało wystawę „strojów racjonalnych”. To tam nawoływano do porzucenia gorsetów i zastąpienia ich lżejszymi konstrukcjami, które zaczęły przypominać znane nam biustonosze. Chociaż nadal oparte na pionowych fiszbinach i sznurkach, nowe „mini gorsety” zapoczątkowały prace nad pierwszym stanikiem.

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu?

Pierwszy biustonosz, który miał za zadanie podtrzymać piersi i nadać im ładny kształt powstał już w 1866 roku. Jego opatentowanie trwało jednak aż 21 lat i dopiero w 1887 roku rozpoczęto jego produkcją na masową skalę. Zajęła się tym firma Stokes&Co z Filadelfii. Ówczesny biustonosz opierał się na drucianej konstrukcji przypominającej nieco współczesne sitko do herbaty, a obleczony był delikatnym jedwabiem i produkowano go w jednym uniwersalnym rozmiarze.

Prace nad udoskonaleniem biustonosza trwały przez dziesiątki lat równolegle w Anglii, jak i we Francji, jednak żaden z proponowanych modeli nie przyjął się na szerszą skalę. Nie ukrywajmy – metalowe konstrukcje zapewne nie były zbyt wygodne, a jeden rozmiar dla wszystkich nie zdał egzaminu. Kolejny przełom nastąpił w latach 30 XX wieku, kiedy firmy odzieżowe poznały nylon oraz włókna elastyczne. Wtedy też zauważono, że kobiece biusty się różnią. Firma Warner Brothers Company jako pierwsza wprowadziła „biustonoszowy alfabet” o rozpiętości od A do D. I tak rozmiar A odpowiadał podstawce na jajka, B – filiżance do herbaty, C – filiżance do kawy, a D – pucharu. Był to początek wprowadzania rozmiarówki, która miała ułatwić życie Paniom o różnych rozmiarach piersi, szczególnie tym „pucharowym”.

Kiedy możemy mówić o dużym biuście?

Rozpoczynając rozmowę o dużych biustach, warto zastanowić się, kiedy mówimy rzeczywiście o obfitych piersiach. Istnieją pewne wytyczne, które mówią o tym, kiedy biust uznajemy za duży. W Polsce obowiązuje rozmiarówka, która jednocześnie pokazuje nam, jak różne mogą być rozmiary biustonosza. Jeśli chodzi o rozmiar miseczki, waha się ona od A do KK, obwód natomiast od 60 do 110 cm. W środowisku brafitterskim za duży uznaje się biust powyżej miseczki F.

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu?

Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, zależna w dużej mierze od budowy ciała. Przykładowo dla kobiety, która na co dzień nosi rozmiar XS, jej obwód pod biustem nie przekracza 60 i jest po prostu drobna – miseczka o rozmiarze D będzie spełniała warunki dużego biustu. Dlaczego tak jest? Ciężar i objętość takich piersi przy delikatnej sylwetce może mieć takie same konsekwencje dla zdrowia, jak w przypadku miseczki o rozmiarze I przy normalnej budowie ciała. Duży biust na pewno pięknie wygląda i wiele pań marzy o takich piersiach. Obfite piersi to nie zawsze same atuty, a ich ciężar może wpłynąć negatywnie na kręgosłup, mięśnie pleców i postawę. Trzeba więc odpowiednio zadbać o duże piersi, wybierając do nich odpowiedni rodzaj biustonosza.

Jaki biustonosz wybrać?

Wybierając odpowiedni biustonosz do dużych piersi, w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na obwód. Musi on być bardzo ciasny w momencie, kiedy zapniesz go na pierwsze z brzegu haftki. Dlaczego? Ponieważ pas obwodu przede wszystkim podtrzymuje nasze piersi, jeśli jest dobrze dobrany stanowi podporę dla biustu. Kolejny ważny aspekt, to miseczki, które powinny być miękkie lub delikatnie usztywnione. Miękkie miseczki ładnie okalają pierś i delikatnie formują biust, nadając im kształt. W przypadku miseczek wykonanych z cienkiej pianki mamy dodatkowy atut, taki biustonosz zatuszuje ewentualną asymetrię piersi. Na koniec zostały ramiączka. One powinny być szerokie, nikt nie lubi, kiedy coś nas uwiera. W przypadku podnoszenia dużych piersi ramiączka powinny być na tyle szerokie, aby nie wcinać się w ciało.

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu?

Biustonosze stworzone z myślą o dużych piersiach

W kolekcji bielizny Gatta można znaleźć wiele modeli, które będą doskonałe dla Pań o dużych biustach. Na pierwszy ogień biustonosz Ashley, czyli stanik do zadań specjalnych. Biustonosz przeznaczony dla Pań o dużym i średnim biuście. Posiada elastyczny, dokładnie przylegający do ciała pas obwodu. Do tego miseczki wykonane w całości z cieniutkiej pianki, pokrytej od zewnątrz białą koronką. Taki rodzaj misek pięknie ukształtuje piersi oraz skoryguje drobną asymetrię. Wykończenie miseczek koronką ładnie podkreśli dekolt i sprawi, że poczujesz się kobieco.

Zupełnie inny jest biustonosz Lucy. Tutaj miseczki są miękkie, pokryte delikatnym haftem. Specjalna konstrukcja miski, dzielona na trzy sprawia, że piersi są pięknie zebrane do środka i mają krągły kształt. Biust jest stabilny nawet przy bardzo dużych piersiach. Kobiecy wygląd zapewnia w tym przypadku kolor głębokiego fioletu oraz ozdobne detale, które znajdują się nie tylko na miseczkach, ale również na pasie obwodu oraz ramiączkach.

Biustonosz Marissa to model basicowy, który powinien znaleźć się w szafie każdej kobiety z większym biustem. Charakteryzuje go klasyczny fason oparty na specjalnej konstrukcji miseczki. Miseczki wykonane z delikatnej pianki, nadają piersiom krągły kształt i mogą korygować delikatną asymetrię. Szeroki pas obwodu oraz odpowiednie ramiączka dodatkowo pięknie podnoszą biust. Miseczki są gładkie, wykończone jedynie delikatnym haftem.

Jaki biustonosz wybrać do dużego biustu?