Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Rodzaj dekoltu a kobieca sylwetka – jaki krój dekoltu wybrać? Praktyczne wskazówki

Rodzaj dekoltu a kobieca sylwetka – jaki krój dekoltu wybrać? Praktyczne wskazówki
Porady

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jaki dekolt jest dla Ciebie najodpowiedniejszy? Jeśli wcale nie zwracasz na to uwagi, popełniasz błąd. Nie każdy rodzaj wycięcia współgra z konkretną sylwetką. Co więcej, odpowiednio dobrany dekolt potrafi zdziałać cuda! Warto więc wiedzieć, jaki wybrać.

Dlaczego rodzaj dekoltu jest ważny?

Dekolt to nie tylko, ale aż wycięcie w bluzce czy sukience. To ważny element ubioru, który odgrywa znaczącą rolę w modelowaniu sylwetki. Odwraca uwagę od masywnych ramion, podkreśla biust, a nawet optycznie wyrównuje proporcje ciała. Jednak aby to było możliwe, trzeba go dopasować do swojej figury. Pomoże w tym znajomość poszczególnych rodzajów dekoltów.

Rodzaje dekoltów

W serek czy karo? A może hiszpański albo asymetryczny? Pewnie nie każda z kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo jest rodzajów dekoltów. Niuanse w ich wyglądzie i stosowanie różnych nazw tego samego typu wycięcia, może przysporzyć nieco kłopotów w wyborze odpowiedniego. Ponadto samej trudno jest czasem stwierdzić, czy dany dekolt pasuje do sylwetki. Warto więc uporządkować informacje na ten temat.

Dekolt kwadratowy (karo)

Często można go zobaczyć w stylizacjach Elizabeth Taylor, do której doskonale pasuje. Kwadratowy dekolt pięknie podkreśla drobną sylwetkę i eksponuje biust. Unikaj go, jeśli masz szerokie ramiona i muskularną budowę ciała. 

Dekolt okrągły 

To najpopularniejszy rodzaj dekoltu. W zależności od głębokości wycięcia, pasuje do różnych sylwetek. Głęboki wysmukli ramiona i szyję, a także podkreśli średni i większy biust. Natomiast płytki, okrągły dekolt, sięgający pod samą szyję, sprawdzi się w przypadku małego biustu. Z kolei tzw. podkoszulkowy dekolt wybierz, jeśli masz drobną sylwetkę, ponieważ optycznie poszerza ramiona. 

Dekolt trójkątny (w serek)

To bardzo popularny i uniwersalny rodzaj dekoltu, który jest odpowiedni niemal dla każdej sylwetki. Optycznie wysmukla ramiona i wydłuża szyję, sprawiając, że kobieta wydaje się wyższa i szczuplejsza. Warto przy tym pamiętać, że panie o długiej szyi powinny unikać zbyt głębokiego, trójkątnego wycięcia, stawiając na płytszy. Dzięki temu odpowiednie proporcje sylwetki zostaną zachowane.  Dekolt w serek pasuje zarówno do małego i średniego, jak i dużego biustu. 

Dekolt amerykański (dekolt V)

Już sama nazwa wskazuje, że ten rodzaj dekoltu z powodzeniem można zaprezentować na czerwonym dywanie. Nie bez powodu jest też kojarzony z ikoną stylu lat 50. XX wieku – Marilyn Monroe. Jej sukienki wiązane na szyi, odsłaniające plecy i z bardzo głębokim i wąskim dekoltem w kształcie litery V, przeszły do historii. Dekolt amerykański optycznie wysmukla sylwetkę, zwłaszcza górne partie ciała. Natomiast duże wycięcie eksponuje biust, dlatego, chcąc uniknąć zbyt mocnego efektu, panie o bardzo obfitym biuście powinny unikać tego rodzaju dekoltu.

Dekolt w kształcie serca

To charakterystyczny rodzaj dekoltu, który wyraźnie eksponuje górną część ciała, dlatego pasuje przede wszystkim do kobiet o idealnym kształcie linii ramion. Ponadto, optycznie wydłuża szyję i podkreśla piersi, delikatnie je powiększając. Sprawdzi się więc w przypadku małych i średnich biustów. Dekolt w kształcie serca jest uważany za niezwykle kobiecy i często wykorzystywany jest w kreacjach na wyjątkowe okazje. 

Dekolt w łódkę

Sławę zyskał dzięki kolejnej ikonie stylu – Audrey Hepburn, a niedawno przypomniała o nim Meghan Markle, zakładając suknię ślubną z dekoltem w łódkę. Nie sposób więc przejść obok niego obojętnie, choć to jeden z bardziej wymagających rodzajów dekoltu. Aby dobrze się w nim prezentować, trzeba mieć wąskie ramiona, długą szyję, mały lub średni biust i smukłą sylwetkę. W przeciwnym razie dekolt w łódkę optycznie doda kilka kilogramów, a cała figura będzie wydawać się niezwykle masywna. 

Dekolt hiszpański (carmen)

Ten dekolt potrafi zdziałać cuda, wyrównując proporcje całej sylwetki. To bardzo zmysłowy i kobiecy rodzaj wycięcia, który podkreśla szczupłe ramiona, odsłaniając obojczyki. Dzięki temu, że współgra z wąską talią i szerszymi biodrami, idealnie modeluje figurę. Dekolt hiszpański polecany jest szczególnie w przypadku małego biustu, ponieważ optycznie go powiększa. Natomiast unikać go powinny panie o szerszych ramionach i pełniejszym biuście. 

Dekolt asymetryczny

Asymetria w modzie sprawia, że sylwetka staje się smuklejsza. Na ten rodzaj dekoltu mogą więc zdecydować się zarówno szczupłe kobiety, jak i te o szerszych ramionach oraz większych biustach. Asymetryczne wycięcie podkreśla małe piersi, optycznie je powiększając, ale też sprawia, że pełniejsze kształty wydają się mniejsze. 

Dekolt kopertowy

Wyróżnia go głębokie wycięcie oraz nachodzące na siebie dwie części materiału, na zakładkę. Często sięga aż do talii, dzięki czemu sprawia wrażenie znaku X i w ten sposób nadaje sylwetce pożądany przez wiele kobiet kształt klepsydry. Bluzka i sukienka, mająca kopertowy dekolt doskonale sprawdzi się w przypadku masywniejszej figury z szerokimi ramionami oraz obfitym biustem. Wbrew pozorom, głębokie, kopertowe wycięcie sprawia, że piersi wydają się mniejsze i są pięknie wyeksponowane, a cała sylwetka zyskuje odpowiednie proporcje.

Dekolt na plecach

Dekolt na plecach może mieć różne kształty – trójkątny, kwadratowy i okrągły. Największe wrażenie daje połączenie go ze zwiewnymi, lejącymi materiałami. Dzięki takim kreacjom, sylwetka wydaje się smuklejsza i lżejsza. Efekt ten podkreśla głęboki, trójkątny dekolt, który sięga aż do wysokości talii. Zdecyduj się na niego, jeśli marzysz o optycznym wysmukleniu swojej figury. Kwadratowe wycięcie będzie odpowiednie w przypadku drobnej sylwetki, ponieważ wyeksponuje górną część pleców, a okrągłe złagodzi masywne ramiona. Pamiętaj, aby pod ubrania z odsłoniętymi plecami zakładać odpowiedni biustonosz, który będzie niewidoczny, a jednocześnie dobrze podtrzyma piersi. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, dekolt na plecach najczęściej jest wykorzystywany na specjalne okazje.