Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Wszystko, co trzeba – i co warto – wiedzieć o LYCRA®

Wszystko, co trzeba – i co warto – wiedzieć o LYCRA®
Wydarzenia

8 marca zbliża się wielkimi krokami! Dawniej Święto Kobiet oznaczało „zestaw obowiązkowy”, czyli wręczanie paniom kwiatów i rajstop. Obecnie panowie stawiają raczej na kwiaty i słodycze, a rajstopy najczęściej kupujemy sobie same. I bardzo dobrze, bo w końcu kto zna nasze potrzeby lepiej od nas? Wybór jest naprawdę ogromny, a współczesne technologie wychodzą naprzeciw potrzebom nowoczesnych kobiet.

Odrobina historii – jak kiedyś wyglądał świat rajstop?

Mało kto wie, że historia rajstop sięga XI wieku, a ich pierwotnym przeznaczeniem była ochrona przed zimnem… męskich nóg. To właśnie panowie nosili je początkowo na salonach. Jedwabne rajstopy stały się wtedy symbolem arystokracji. Z biegiem lat przekształciły się one w spodnie, a panie w tym czasie „były skazane” wyłącznie na pończochy – i to w zasadzie do lat 60. XX wieku. Rewolucyjnym momentem stało się wprowadzenie na rynek pierwszego włókna syntetycznego o dużej elastyczności i wytrzymałości, czyli nylonu. Dopiero jednak w 1959 r. Allen Gant wynalazł „Panti-Legs”, czyli właśnie klasyczne rajstopy. Podbiły one szturmem serca kobiet na całym świecie i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz nowocześniejsze włókna, ciekawsze wzory, bogatsza kolorystyka – w dzisiejszych czasach rajstopy goszczą w szafie każdej kobiety, a często również i w męskich garderobach. Historia zatoczyła koło! Choć męskie rajstopy nie są obecnie zbyt popularne, nie wiadomo jeszcze, w którą stronę pójdzie moda i jakie trendy będą królować w nadchodzących sezonach.

Jakie zmiany zaszły w świecie rajstop i dlaczego do nich doszło?

Znając historię rajstop, można odpowiedzieć sobie na pytanie: co zmieniło się w nich na przestrzeni lat? Przede wszystkim przeznaczenie. Rajstopy najpierw służyły wyłącznie ochronie przed zimnem, dopiero w XX wieku miały do nich dostęp panie (najpierw tylko profesjonalne tancerki). Początkowo priorytetem dla wszystkich była wygoda: koniec zsuwających się z nóg pończoch oraz niewygodnych pasów! Z czasem jednak kobiety zaczęły wymagać więcej. Rajstopy miały być nie tylko wygodne, ale również trwałe, oraz pasować do panujących w modzie trendów. Odpowiedzią na te potrzeby stało się włókno LYCRA®.

Czym tak naprawdę jest LYCRA® znana z rajstop Gatta?

LYCRA® to nazwa, która na dobre zagościła w naszej mowie potocznej. „Rajstopy z lycrą” to synonim atrakcyjnych, wygodnych i trwałych rajstop. Warto jednak wiedzieć, że LYCRA® to nazwa własna włókien elastanu. Włókno to zostało wynalezione w 1958 r. przez Josepha Shiversa i bardzo szybko stało się wyznacznikiem najwyższej jakości. Rajstopy z elastanem są wyjątkowo elastyczne i idealnie dopasowują się do nóg. Zastosowanie specjalnej technologii wykańczania pozwala na większą wytrzymałość rajstop – nie trzeba się już obawiać tego, że będą one do wyrzucenia po kilku założeniach. Najnowsza technologia 3D FUSION (patent koncernu LYCRA®) sprawia, że w rajstopach „nie poleci oczko” i są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. W momencie mechanicznego uszkodzenia powstanie tylko niewielka dziurka – koniec z „oczkiem” na całej długości rajstop!

Marka LYCRA® towarzyszy firmie Gatta od początku jej istnienia. Ta współpraca od lat owocuje tworzeniem coraz to nowszych, spełniających potrzeby kobiet rajstop od wzorowanych po funkcyjne, o specjalnych konstrukcjach np. modelujących ciało.

Co to wszystko oznacza dla użytkowniczki rajstop?

Właściwości rajstop z włóknem LYCRA® oraz sposób ich produkcji przekładają się bezpośrednio na komfort ich użytkowania. Przede wszystkim zastosowanie najnowocześniejszych włókien umożliwia tworzenie rajstop idealnie dopasowanych do każdej sylwetki. Elastyczne włókna idealnie przylegają do nóg  i podkreślają ich kształt, a „rajstopy do zadań specjalnych” skutecznie działają. LYCRA® 3D TECHNOLOGY to gwarancja zwiększonej elastyczności i jednocześnie dopasowania, dlatego jeśli komuś zależy na idealnie dopasowanych rajstopach, powinien zawsze wybierać te z włóknami LYCRA®. Nie tylko zastosowane przędze, ale również sama produkcja ma tutaj duże znaczenie. Pełna kontrola procesu oraz korzystanie z najnowszych osiągnięć technologii włókiennictwa, współpraca z największymi i najlepszymi dostawcami surowców i komponentów, przekładają się na gwarancję najwyższej jakości oraz zgodności z oczekiwaniami Klientek.

#LycraLove2020 – konkurs dla miłośniczek rajstop

Rajstop z włóknem LYCRA® nie da się nie pokochać; z pewnością skradną Twoje serce od pierwszego założenia! Jeśli masz już ulubiony model i nie wyobrażasz sobie swoich codziennych stylizacji bez nich, mamy dla Ciebie wyjątkowy konkurs. Aby wziąć w nim udział, pokaż, za co kochasz markę Gatta i włókna LYCRA®. Zrób ciekawe, oryginalne, zaskakujące zdjęcie, oznacz na nim profil @gattaofficial oraz dodaj tag #LycraLove2020. Na zwyciężczynie czekają wyjątkowe nagrody. Ekskluzywny weekend dla dwojga w SPA, zestawy kosmetyków o wartości 1500 zł oraz vouchery na zakupy w Gatta – jeśli i Ty uwielbiasz wysokiej jakości, idealnie dopasowane rajstopy z nowoczesnych przędz, zapraszamy do udziału w konkursie. Masz czas tylko do 15 marca, więc nie zwlekaj!