Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Za co kobiety pokochały lniane ubrania?

Za co kobiety pokochały lniane ubrania?
Porady

Przez tysiąclecia uważany był za królewską tkaninę, którą niejednokrotnie na przestrzeni wieków wyceniano wyżej niż złoto czy kamienie szlachetne. Wytrzymały i luksusowy na tyle, że szyto z niego nawet bieliznę pod rycerskie zbroje. Mowa oczywiście o lnie. Niezwykłej tkaninie, która od wieków nie traci swojej popularności. Wyjątkowe właściwości lnu podkreśla już sama nazwa tego materiału, gdyż „len” z łaciny oznacza „bardzo przydatny”. W tym roku ubrania z lnu to ponownie hit na letnie miesiące. Warto więc odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego tak bardzo kochamy tę tkaninę?

Len jest naturalny

Największą i nieocenioną zaletą lnu jest fakt, że jest to włókno naturalne. Dzięki czemu mamy pewność, że jest ono dobre dla naszego organizmu. Len jest ekologiczny i biodegradowalny. Sposób produkcji i pozyskiwania włókien lnianych na dobrą sprawę nie zmienił się zbytnio od czasów starożytnych. Zasiewane są nasłonecznione pola, następnie rośliny są zbierane, a z nich wytwarzane włókna pożądanej grubości. Coraz częściej lniane ubrania wykonywane są z tak zwanej surówki, czyli materiału niefarbowanego i pozbawionego ingerencji chemicznej.

Za co kobiety pokochały lniane ubrania?

Len jest przewiewny

Jedną z najbardziej docenianych obecnie cech lnu jest jego przewiewność. Tkanina ta posiada bardzo wysoką przepuszczalność powietrza, dzięki czemu nasza skóra może swobodnie oddychać. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu przy produkcji materiału tak zwanego „splotu płóciennego”, czyli najstarszej na świecie metody tkackiej. Dzięki niej płótno lniane jest „chłodne w dotyku” i tkanina pozwala na swobodny przepływ powietrza do wewnątrz. Struktura lnu powoduje dodatkowo, że uszyte z niej ubrania nie przylegają mocno do skóry, co dodatkowo umożliwia cyrkulację powietrza. Większość lnianych ubrań, takich jak np. spodnie culotte czy szorty typu bermudy, mają również luźny krój, co potęguje uczucie swobody. Czyni to z lnu materiał doskonały do noszenia podczas upalnych dni.

Len wchłania wilgoć

W lnianej odzieży możesz czuć się świeżo przez wiele godzin, nawet jeśli za oknem jest bardzo ciepło. Wynika to z kolejnej cechu lnu, którą jest wysoka zdolność do pochłaniana wilgoci. Poprzez swoja niezwykłą strukturę włókien, len posiada najwyższą absorpcję wilgoci ze wszystkich dostępnych na świecie włókien. Nawet jeśli w materiał lniany wchłonie znaczną ilość wody, to dla skóry pozostanie on suchy w dotyku. Dodatkowo wilgoć jest bardzo szybko odparowywana. Dzięki temu w lnianej odzieży nie mamy poczucia, że jesteśmy spoceni i materiał się do nas przykleja. Wpływa to na nasz komfort nawet podczas bardzo aktywnego dnia. 

Za co kobiety pokochały lniane ubrania?

Len odprowadza ciepło

Obok zapewniania nam odpowiedniej przewiewności i wysokiej chłonności wilgoci, kolejną zaletą lnu jest jego zdolność to przewodzenia ciepła. Odnosi się to przede wszystkim do stopnia, w jakim ciepło może być przenoszone z wnętrza tkaniny do warstw zewnętrznych. Lniane płótno pozwala na stosunkowo szybką ucieczkę ciepła, co daje poczucie przyjemnego chłodu. Jest to cenne podczas gorących dni. Dodatkowo lniany materiał i specyficzny splot jego włókien z łatwością odbijają ciepło, czyli posiadają zdolność „cieniowania”. Naukowcy z Uniwersytetu w Stanford określili, że ludzie ubrani w len odbierają wysoką temperaturę nawet o 4 stopnie mniej, niż rzeczywista temperatura otoczenia. Właściwości te może spotęgować np. lniana sukienka w jasnym kolorze écru. 

Len jest zdrowy dla naszego organizmu

Len jest materiałem pochodzenia naturalnego, wykonanym z odpowiednio obrobionych włókien. Dzięki temu zapewnia naszej skórze maksymalny komfort podczas noszenia wykonanych z niego ubrań. Pozwala organizmowi na odpowiednią termoregulację. Odpowiednia przewiewność i wysoka absorpcja wilgoci sprawiają, że w materiale nie rozwijają się drobnoustroje, dzięki czemu uważa się go za materiał antybakteryjny. Len jest również tkaniną antyalergiczną. Nie powoduje podrażnień czy otarć na skórze.

Za co kobiety pokochały lniane ubrania?

Len jest wytrzymały

Len jest najbardziej wytrzymałą tkaniną na świecie, a jego włókna są najsilniejszymi z wytworzonych przez naturę. Starodawny splot płócienny dodatkowo sprawia, że materiał ten jest odporny na przecieranie i rozciąganie. Dzięki tym właściwością lniane ubrania nie odkształcają się, nie wyciągają i nie kurczą nawet podczas rutynowego prania, suszenia i prasowania. Można więc mieć pewność, że lniana sukienka czy koszula nie rozciągnie się nieestetycznie, czy nie zmieni kształtu, nawet jeśli będziesz nosiła takie ubranie bardzo często. Na tym też polega określanie lnu jako tkaniny wysokogatunkowej.

Len jest ekologiczny i biodegradowalny

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęcamy ekologii. Wybierając ubrania, nie interesuje nas wyłącznie modny krój. Coraz częściej czytamy metki ze składami, a ubrania wykonane z naturalnych włókien są coraz chętniej wybierane przez konsumentów. Len jest uważany za tkaninę ekologiczną. Wynika to z jego pełnej biodegradowalności. Ponadto podczas produkcji lnu używa się zdecydowanie mniej środków chemicznych, w porównaniu do bawełny czy jedwabiu. Podczas wytwarzania lnianych włókien, z rośliny wykorzystuje się wszystko. Z części wykonuje się tkaninę, inne części lnu służą do produkcji lin czy wypełnień do materacy. Wybierając ubrania z lnu, przyczyniamy się tym samym do ochrony środowiska.

Lniane ubrania w kolekcji odzieży Gatta…